دیدار من با کتاب های زبان اصلی :

یادم می آید که 5 سالم بود که به تهران رفتم و برای اولین بار، با یکی از فامیل های مادرم که تازه از امریکا برگشته بود آشنا شدم. او چندین کتاب خارجی زبان اصلی داشت. آن موقع آرزویم این بود که بتوانم یکی از این کتاب ها را بخوانم.بعد از آن تصمیم گرفتم که زبان انگلیسی را جدی یاد بگیرم. 9سالم بود که اولین کتاب خارجی ام را که یکی از دوستان پدرم ازسوئد آورده بود خواندم.

بعد از آن آرزویم این بود که بتوانم همیشه کتاب های خارجی بخرم. اما برای بچه ای 9 ساله خریدن کتاب خارجی کار محالی بود و به نوعی رویا محسوب میشد.شغلی که دوست داشتم:

21 سالم که شده بود، نزدیک به صد جلد کتاب خارجی تخصصی داشتم که بیشتر اش مربوط به حوزه ساخت قطعات خودرو و ترمز ماشین بود. چندتایی هم کتاب های نرم افزاری داشتم که مربوط به لینوکس و شبکه و برنامه نویسی میشد.

در همان 21 سالگی ام بود که توانستم با پشت سر گذاشتن هفتخانی، برای زیمنس آلمان کار کنم. آن هم در حوزه ای که آرزویش را داشتم. اما وقتی وارد آن رشته کاری شدم ، پی بردم که آن کار با آنچه که من اندیشیده بودم ، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

نزدیک به 40 جلد کتاب تخصصی را سفارش دادم. هزینه اش برایم سرسام آور بود. اما چاره ای نداشتم جز پرداخت هزینه و دریافت کتاب جهت افزایش سواد.

آن کتاب ها را خواندم. سوادی را که از کتاب ها کسب کرده بودم ، پیاده سازی کردم. بازهم به تفاوت فاحش بین سواد و تجربه و دانش پی بردم. همان  تفاوت زمین تا آسمان.همان تفاوت بین خردگرا و کتاب دان و کتابخوان(+)

بازهم دیدم که دانش کمی دارم. در جایی هم کار نکرده بودم که با سیستم ها، به معنای واقعی کار کرده باشم تا با تفکر سیستمی و تفکر در سیستم آشنا شوم.

کتاب های زیادی را سفارش دادم. ولی این بار بود که پی بردم که تفکر سیستمی داشتن به خودی خود موجب نمی شود که من سیستمی عمل کنم. تفکر در سیستم لازمه تجربه ی کار کردن با ابزار خاص درحوزه ای خاص می باشد.

هدف من هم از نوشتن در این وبلاگ ادامه همین راه است. اگر قرار است تفکر در سیستم داشته باشم باید حوزه ام را کوچکتر و دقیق تر انتخاب کنم و به رویداد ها و روند ها در آن حوزه عمیق تر بیاندیشم.

هر چند برای زیمنس آلمان در بخش (PLM(Product Lifecycle Management  یا همان مدیریت چرخه حیات محصول ، کار می کردم، و محصول مورد نظر یا همانProduct ،  شبکه های بهداشت آلمان بود.،اما علاقه من بیشتر به مدیریت و سیستم های مدیریتی برپایه نرم افزار بوده و هست.


در مورد وبلاگ قبلی و اینکه چرا حذف اش کردم:

به دلایل مختلفی تصمیم گرفتم که وبلاگ قبلی ام را حذف کنم. هیچ وقت دوست نداشتم که زیر سایه کسی باشم. هیچ وقت دوست نداشتم به واسطه یک سایت سبز رنگ ، لقب آن سایت را بر من بچسبانند. هیچ وقت دوست نداشتم که ارزش یک انسان را با برچسب هایش بشناسند.

 

از استریوتایپ هم متنفر بودم. اکثر کسانی که در وبلاگ قبلی من کامنت می گذاشتند از همان استریوتایپ سایت سبز رنگ استفاده می کردند.

متنفر بودم از اینکه چرا کسی آن گونه که باید باشد نیست. دوست نداشتم که سبک و سیاق آن قبیله را بگیرم. با انجام اقداماتی سعی کردم کسانی را که در آن قبیله خودشان بودند ،حفظ کنم و با موفقیت هم آن ها را حفظ کردم.

الان هم به غیر از زبان مادری ام می توانم به 4 زبان دیگر صحبت کنم و بخوانم و شاید هم بتوانم بنویسم. دلیل اصلی ام هم برای یادگیری زبان ،تنفر از استریوتایپ بوده و هست. وقتی با دوستان آذری زبانم به زبان تورکی آذری صحبت می کنم ، منظورشان را دقیق تر و با لذت بیشتری درک می کنم.

همین حس را برای زبان کوردی سورانی و انگلیسی و آلمانی و فارسی هم دارم.

استریوتایپ همیشگی کسانی که دوست نداشتند زبان های دیگر را یاد بگیرند هم این بود که آن قوم بد است و خطرناک است. مثلا در مورد تبریزی ها و اردبیلی ها و کورد های سورانی زبان چه ها که نشنیدم. اما وقتی زبانشان را که یاد گرفتم  و در میانشان زندگی کردم، به کم عمقی و نادانی و سفاهت آنهایی که این تفکر را داشتند ، پی بردم.

بگذریم.


اما در این وبلاگ :

اینها را نوشتم که بگویم برای خود بودن هزینه سنگینی را پرداخت کرده ام و این خود بودن را با هیچ چیز عوض نمی کنم.

در این وبلاگ هم قرار است که خودم باشم. دوستانی را داشته باشم که خودم می خواهم. نظرات کسانی را ببینم و بخوانم که خودم دوست شان دارم و آنها را تا حدودی می شناسم و امید است با آنهایی آشنا شوم که خودشان هستند. 

از این به بعد هم قرار است که دیگر از مطالب تخصصی بنویسم. مطالبی که جای خالی آنها سال هاست که حس می شود. شاید در هفته یک یا دو مطلب را بر روی وبلاگ قرار دهم. اما برای هر کدام از آنها دوست دارم چندین کتاب را بخوانم و مطالعات فراوانی را انجام دهم و سپس به یک جمع بندی خوب برسم که کدام کتاب یا کدام سایت مناسب است.

مطالب را هم دیگر کمتر از 1700 کلمه نخواهم نوشت و تا زمانی که به این حد حداقلی خودش نرسد، دکمه انتشار را نخواهم زد.گاهی اوقات هم سعی می کنم برای زنگ تفریح و جلوگیری ازجمود مطالب تخصصی ، درحوزه روانشناسی و رمان هم مطالبی را منتشر کنم.

ممنونم از اینکه مثل همیشه همراه من هستید و این همراهی بزرگ ترین نعمتی است که تا کنون تجربه کرده ام. نعمت همراهی دوستانی که به مانند یک خانواده هستیم. این خانواده را هم با هیچ چیزی عوض نمی کنم.

ارادتمند

سعید فعله گری